Klimalar

Kategori: Klimalar | 0

Klimalar R22, R410A, R32 gibi soğutucu gazların kapalı çevrim olarak hareket ederek faz değiştirmesi ve ısıyı transfer etmesi prensibine göre çalışır. Soğutma yapılırken düşük sıcaklıkta iç üniteye gelen akışkan,  burada evaporatörden geçer ve evin ısısını absorve ederek dış üniteye gider. Dış ünitede kompresör vasıtası ile basınç ve sıcaklığı yükseltilerek kondansörden geçirilir ve bu aşamada daha önce iç ünitede absorve edilen ısı dış ortama verir.

Klima Havayı Kurutur mu?

Evin içindeki hava, klima iç ünitesindeki soğuk evaporatör yüzeyi ile temas ettiğinde, havada bulunan nem yoğuşur ve suya dönüşür. Buzdolabından çıkardığınız soğuk bir şişenin etrafının su damlacıkları ile kaplanması da aynı sebeptendir. İç ünitede yoğuşan su, bir hortum vasıtasıyla dışarı tahliye edildiği için evdeki havanın nem seviyesi düşer. Dolayısıyla klima kullanırken günde 1-2 kez evi havalandırmakta fayda var.

Evlerimiz için tavsiye edilen bağıl nem oranı 40% – 60% aralığındadır. (İdeal: 50%) Nem ölçer ile yazın ve kışın bağıl nem oranını ölçmekte fayda var.

Inverter ve on/off klimalar

Artık ülkemizde inverter olmayan sıfır klima satışı yapılmamaktadır. Fakat 2. el olarak satılan on/off klimaları internet sitelerinde görebilirsiniz.

Hem konfor, hem de enerji tasarrufu için inverter klimaların tercih edilmesi daha doğru olacaktır. İkinci el klimalarda inverter olmayan modellerden uzak durmakta fayda var.

Klimalar ne kadar elektrik tüketir?

Tüketilen enerji miktarı klimanın kapasitesi, evin boyutu ve yalıtımı, bulunan kişi sayısı gibi etkenlere göre değişmektedir. Tercih edilecek olan enerji sınıfı, kullanım şeklinize göre belirlenmelidir. En az elektrik tüketen klimayı almak her zaman kendini amorti edemeyebilir. Örneğin yılda sadece 2 ay soğutma amacıyla kullanılacak bir klima için A+++ enerji sınıfı yerine daha düşük fiyatlı A++ veya A+ SEER değerine sahip bir klima tercih edilebilir.

Fakat ısıtma ve soğutma amacıyla yılda 6-7 ay kullanılacak olan ve kişi sayısının fazla olduğu ofis gibi ortamlarda kullanılacak olan bir klimada enerji verimliliğinin önemi daha fazladır.

Kapasite hesabı

Soğutmada ihtiyaç duyulacak  yaklaşık klima kapasitesi için aşağıdaki hesap tablosunu kullanabilirsiniz. Garanti olsun diye ihtiyaçtan büyük kapasitede tercih edilen bir klima, daha yüksek yatırım maliyeti, daha büyük boyut (18.000 BTU için) ve daha fazla ses anlamına gelmektedir. 

Verimlilik

Klimalarda enerji verimliliği soğutma için SEER, ısıtma için SCOP ile belirtilir. Değerler ne kadar yüksekse o kadar az elektrik tüketimi olacağı anlamına gelir. Enerji etiketinde standart olarak soğutma için tek iklim bölgesi ( Strazburg ), ısıtma için 3 iklim bölgesi (Atina, Strazburg, Helsinki)  bulunmaktadır. Ülkemizde bu şehirlere karşılık gelen iklim bölgeleri de enerji etiketinde gösterilmektedir. SEER ve SCOP değerlerinde klimaların farklı bölgelerde ve iklimlerde farklı yüzdesel ısıtma ve soğutma kapasitelerinde çalışacağı hesaba katılarak gerçekçi bir enerji verimliliği değeri gösterilmektedir.

Hangi markayı tercih etmeliyim?

Klima pazarının en iyi markaları Japon üreticilerden oluşuyor. Daikin, Mitsubishi Electric, Toshiba ve Panasonic gibi markalar en kaliteli klimalar olarak biliniyor. Fakat fiyat olarak neredeyse orta segmentteki markaların 1,5 -2 katı fiyat bandında yer alıyorlar. Bu markaların tercih ettiğinizde, ses, arıza ve performans ile ilgili şikayetleriniz minimum seviyede olacaktır.

Fakat bu noktada klimanın ne amaçla ve hangi yoğunlukta kullanılacağı önemli.
Türkiyedeki birçok ev gibi sadece yazın soğutma amaçlı kullanılacak bir klima için, Lg, Midea, Mitsubishi Heavy, Arçelik gibi markaların uygun modelleri tercih edilebilir.

Fakat doğalgazın ve merkezi ısıtmanın bulunmadığı konutlarda, eğer klima ısıtma ve soğutma amaçlı kullanılacaksa, üst segment Japon markalarını tercih etmekte fayda var.

Ayrıca dünyada üretilen klimaların yaklaşık 50%’si, Haier, Midea, Gree gibi Çin firmaları tarafından üretilmektedir. Ülkemizde çok satılan Baymak, Uğur, Demirdöküm ve Sigma gibi markaların klimalarınının da bazı modelleri bu üreticiler tarafından üretilmektedir. Fakat Çin üretimi olduğu için bir önyargı oluşmasını önlemek için, Çin’li üreticilerin orta segmentte ve oldukça kaliteli olduğunu belirtmekte fayda var.

Bakır soğutma elemanlarına dikkat!

Üst segment markaların tamamında soğutucu elemanların boruları bakırdır ve daha uzun ömürlüdür. Zamanla delinme, gaz sızdırma ihtimali daha düşüktür ve ayrıca bakır aluminyuma göre daha iyi bir iletkendir. Fakat orta segment klimalarda bu konuya model bazında dikkat etmek gerekiyor. Bazı markalar aluminyum, bazıları ise bakır kullanmakta. Klimaların özelliklerinde maalesef malzeme bilgisi belirtilmemektedir.. Bayiler de model bazında bu bilgiye sahip olmayabiliyorlar. Dolayısıyla satın almadan önce internetten ya da teknik servisten bu konu ile ilgili araştırma yapmanızda fayda var. Yukarıdaki resimde olduğu gibi iç ünitedenin kapağını açıp evaporatörün içinden geçen boruların rengini kontrol ederek bakır boru olup olmadığını anlayabilirsiniz. Soldaki resimde boruların bakır olduğu kızılımsı renginden anlaşılmaktadır. Bakır borular dış ünitedeki kondenser için de benzer şekilde anlaşılabilir.

Montaj aşaması en az klima kadar önemli!

Vakumlama: Klima montajı için en önemli konulardan biri de gaz hattının vakumlanması. Maalesef tüm firmaların montaj talimatlarında bulunmasına rağmen, gelen servisler işi erken bitirip daha fazla montaj yapabilmek için vakumlama işlemini yapmaktan kaçınıyorlar. Talep edildiği taktirde vakum pompası şuan yanımızda değil gibi cevaplar verebiliyorlar. Servisten vakum yapmalarını özellikle talep etmenizi ve kabul edilmezse montajı kesinlikle yaptırmamanızı tavsiye ediyorum.

Vakum yapılmadığı taktirde boruda bulunan nem sebebiyle klima veriminde azalma yaşanmakta ve borudaki toz ve nem nedeniyle arızalara davetiye çıkarılmaktadır.

İç ünite konumu: İç ünitenin mümkün olduğunca insanlardan uzak konumlanması ve üfleme yönünün insanların üzerine gelmeyecek şekilde ayarlanabiliyor olmasına dikkat edilmelidir. Direk insanların üzerine gelen soğuk hava, konfor seviyesini düşüreceği gibi hastalıklara da davetiye çıkartmaktadır.

Dış ünite sabitleme: Dış ünite gönyeye alınarak sabitlenmelidir. Gönyeye alınmamış bir ünitede ses problemi yaşanabilir. Ayrıca dış ünite ile ayaklar arasında kauçuk pabuçlar unutulmamalıdır. Vibrasyonu ve sesi azaltmak için kullanılan pabuçlar bazen montajda unutulmakta.

Soğutucu Gaz R410a mı, R32 mi?

Daikin öncülüğünde yeni nesil klimalarda kullanılmaya başlanan R32 soğutucu gazlar, R410a’ya göre daha yüksek enerji verimliliğine sahiptir ve yaklaşık 4-5 % daha düşük elektrik tüketimine sahiptir. Ayrıca R410a’nın 3’de 1’i seviyesindeki GWP değeri (küresel ısınma potansiyeli) ile daha çevreci bir gazdır. ODP (ozon tahribat potansiyeli) 0 dır. R410a’dan farklı olarak yanıcı özellik gösterdiği için, dolum ve montaj işleminde önlem alınması gerekmektedir. Fakat normal kullanımında herhangi bir tehlikesi yoktur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir