Araç İçi Kamera Sistemleri

Kategori: Araç Kameraları | 0

Araç kameraları günümüzde artık ciddi bir gereklilik haline gelmiştir. Sürekli trafik ihlallerinin yaşandığı, kanun tanımaz sürücülerin yollarda cirit attığı ülkemizde, araç içi kamera sistemleri hakkınızı arayabilmeniz için tek araç konumundalar.

Kaydettiğiniz trafik ihlallerini bulunduğunuz ilin trafik şubesine e-posta ile gönderdiğinizde, yetkililer tarafından yasal mevzuat kapsamında değerlendirmeye alınıp cezai işlem uygulanmaktadır. Böylece ülkemizin trafik kurallarına uyma oranında hakettiği yere gelebilmesi için sizin de bir katkınız olacaktır.

Dikkat edilmesi gereken özellikler

Kapasitörlü mü, Bataryalı?

Marka tercihinde bulunurken ilk dikkat edilmesi gereken özellik kapasitörler. Ülkemizde satılan modellerin büyük bir kısmı bataryalı modeller. Fakat bataryalı araç kameralarını bekleyen en büyük tehlike yangın riski. Özellikle yaz aylarında gölgede bile 40°C sıcaklıkların görüldüğü illerimizde, araç içinde güneş altında bekleyen bir batarya yangın tehlikesi yaratmaktadır. Dolayısıyla benim önerim bataryalı modellerden uzak durulması yönünde.

Kapasitörlü modeller yüksek sıcaklıklara dayanıklı olması sebebiyle ülkemizde rahatlıkla kullanılabilir. fakat kapasitörlü kameralar bataryasız oldukları için sürekli olarak güç kablosuna bağlı olmak zorundalar. Bir elektrikçide kabloyu gizlenmiş şekilde  bağlatabilir ve cihazı artık unutabilirsiniz. Kontak açıldığı anda devreye giren ve kontak kapandığında görüntüleri kaydedip kapatan tam otomatik bir sisteme sahip olursunuz. Kapasitörler cihaz kapanıncaya kadar yetecek seviyede enerji depolar ve kontak kapandıktan sonra cihaz bu enerji ile görüntüyü kaydedip kapanır.

Sensör

Çoğunlukla Çin menşeli firmaların domine attiği pazarda çok sayıda kalitesiz marka bulunmaktadır. Dolayısıyla kağıt üzerindeki özelliklerine bakarak tercih yapmak sizi yanıltacaktır.

Sony sensörler görüntünü kalitesinin güvencesi niteliğinde. Birçok markada bulabileceğiniz Sony üretimi sensöre sahip modellerde, gündüz ve gece kaliteli görüntüler alabilirsiniz. Görüntü kalitesindeki yetersizliğin en çok hissedildiği nokta gece çekimleri.

Sony Starvis serisi sensörler arka aydınlatmalı yapısı ile geceleri daha kaliteli görüntü elde etmek için tasarlanmış sensörlerdir. 2K çözünürlükte Starvis IMX335 ve 1080p çözünürlükte ise IMX291 gibi sensörler ile oldukça kaliteli gece görüntüleri elde etmek mümkün. 

Satın almadan önce Youtube’dan model bazlı görüntülere ve özellikle gece çekimleri ile plakaların okunabilirliğine dikkat etmenizde yarar var. Sensör, görüntü kalitesine etki eden en önemli bileşen olsa da, kullanılan lens ve işlemci de kaliteye etki eden diğer unsurlar.

Çözünürlük

Tercih edilecek olan en düşük çözünürlük seviyesinin 1080p olmalısında fayda var. Daha düşük çözünürlüklerde plakaların okunması güç hale geliyor. Kare hızı olarak 30 fps yeterli olmakla birliket 60 fps kare hızına kadar kayıt yapabilen modeller bulunmaktadır. 

Görüş Açısı

130° ve daha büyük görüş açısı oldukça yeterlidir. Görüş açısı 145° ve üzerine çıktıkça görüntü balık göze efektine dönmeye başlıyor ve kenarlara doğru  görüntülerde bombelik oluşmaya başlıyor. 

Wifi

Wifi özelliği kaydettiğiniz görüntüleri cep telefonunuza kablosuz olarak aktarmanızı sağlaması açısından kolaylık sağlamaktadır. Wifi özelliği olmayan kameralarda görüntü aktarmak için micro sd kartı çıkartıp bir usb kart okuyucu vasıtasıyla aktarım yapmak zorundasınız. Fakat araç kameralarından görüntü aktarma sıklığı çok düşük olduğu için wifi olmazsa olmaz bir özellik değil.

5 Ghz desteği olan modeller ise kablosuz olarak çok hızlarda videoları telefonunuza transfer edebilmenizi sağlıyor.

GPS

GPS sayesinde cihazınız anlık olarak araç araç hızını ölçüp görüntü üzerine kaydeder. Anlık olarak hızınızı bilmek istediğinizde görüntüden hıza ulaşabilirsiniz. Fakat cihazın ölçtüğü hızın kanunen bir geçerliliği olmadığını belirtmekte yarar var. Hız cezası yazıldığı taktirde kamaranızın kaydettiği hızın kanunen bir geçerliliği yok.

Kayıt Süresi

64 GB kapasiteli bir hafıza kartına 1080p çözünürlükte 20 Mbps bitrate kalitede yaklaşık olarak 7 saat kayıt yapabilirsiniz. Bitrate arttıkça kalite artmakta ve kayıt süresi de azalmaktadır.

Kayıtlar sizin belirleyeceğiniz dakika süresine göre küçük parçalara bölünerek kaydedilir. Örneğin 5 dk seçerseniz, 5’er dakikalık küçük videolar halinde kayıt yapılır ve kapasite dolduğunda en eski 5 dakikalık kayıt silinip yerine yenisi kaydedilir. Yani sizin kapasiteden video silip yer açmanıza gerek yoktur. Kameranız bu işlemi sizin yerinize sürekli yapacaktır.

G-Sensör

G sensör özelliği herhangi bir kaza anında darbeyi algılayarak o andaki video kaydını korumaya alır ve silinmesini engeller.

Ayrıca eğer kamerayı sürekli güce bağlı tutarsanız darbe algıladığında otomatik olarak açılıp kayıt yapmaya başlayabilir.

Çift Kamera

Çift kamera aynı anda hem ön hem de arka açıyı görüntüleme avantajı sağlasa da, bu özellik cihazın performansından ödün vermeniz ya da daha yüksek bütçe ayırmanız anlamına geliyor. Aynı anda hem ön hem de arka açıda kayıt yapılabilmesi çok ciddi bir işlemci gücü gerektiriyor ve bu özelliği sunan modellerde genellikle ısınma, stabil çalışmama ya da düşük görüntü kalitesi gibi şikayetler mevcut. Dolayısıyla Viofo A129 Duo gibi modeller haricinde düşük fiyatlı çift kameralı modellerden uzak durmakta fayda var.

Hangi Marka

Viofo A119 v3: Viofo firması kapasitörlü modeller üreten ve dünya çapında en çok tercih edilen markalardan birtanesi. Benim de yıllardır A119 v2 modelini kullandığım ve son derece memnun olduğum bir marka. A119 v3, yüksek görüntü kalitesi ve plaka okunurluğu ile fark yaratıyor.

Viofo A129 Duo: Çift kamera tercih edip kaliteden ödün vermek istemeyenler için Viofo A129 Duo en iyi tercih. Düşük fiyatlı çift kameralı cihazlarda yaşanan stabilite problemleri, güçlü donanım sayesinde bu modelde görülmüyor. 

Blueskysea B1W: Uygun fiyatlı bir kamera arayanlar için Blueskysea B1W modeli iyi bir alternatif olarak öne çıkıyor. Kapasitörlü ve Sony IMX323 sensör ile iyi bir fiyat/performan cihazı. Fakat Viofa A119 ve A129 modellerindeki görüntü kalitesini beklememek gerekiyor.

70mai Pro (Xiaomi): Uygun fiyatlı modeller arasında gündüz ve gece çekimlerinde yüksek görüntü kalitesi sunan alternatifsiz model olarak karşımıza çıkıyor. Fakat kapasitör yerine batarya kullanılması özellikle yazın güney illerimizde risk yaratabilir. 

Model Tavsiyeleri

Elbette daha yüksek bütçe ayırmanız durumunda Thinkware gibi biraz daha iyi görüntü kalitesine sahip ve özellikle gece çekimlerinde farkı hissedebileceğiniz modeller bulabilirsiniz. Fakat araç içi kameraların en önemli amacı, cep telefonları gibi seyir amaçlı yüksek kalitede videolar yerine, yaşanan hadiselerde detayları ve plakaları net görebileceğimiz seviyede görüntü elde etmektir.

Fiyat/performans anlamında öne çıkan ve ödediğiniz paranın karşılığını verecek olan kameralardan öne çıkan bazı modelleri aşağıdaki karşılaştırma tablosunda bulabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir