Oda Termostatları

Kategori: Oda Termostatları | 25

Oda Termostatı Nedir?

Oda termostatları kombilerde doğalgaz tasarrufu yapmanızı sağlayan ve aynı zamanda evinizde sıcaklık dalgalanmalarını azaltarak konfor sağlayan cihazlardır. Kombinin bir parçası değildir ve ayrıca satın alınması gerekmektedir.

Oda termostatı kullanılmadığında günlük ve mevsimsel hava sıcaklığı değişimlerinde sürekli olarak kombi üzeinden ayar yapmanız gerekmektedir. Örneğin kombi kazan suyu sıcaklığını 50 dereceye ayarladınızı ve evinizin istediğiniz sıcaklık seviyesi olan 22 derecede olduğunu varsayalım. Bir sonraki gün dış hava sıcaklığı yükseldiği taktirde önceden ayarladığınız 50 derecelik kazan suyu sıcaklığı artık yüksek gelecek ve evinizin sıcaklığı 22 dereceden daha yüksek bir sıcaklığa yükselecektir.

Yani oda termostatı kullanılmadığında kombiniz kazan suyu sıcaklığına göre sık sık çalışır. Fakat oda termostatı kullanılması durumunda kazan suyu sıcaklığından bağımsız olarak kombiniz odanızın sıcaklığına göre çalışır ve oda sıcaklığı sınırlı bir aralıkta değişkenlik gösterir.

Oda Termstatı Tipleri

1. On/Off Oda Termostatları

On/off termostatlar en basit termostat tipidir. Odanız ayarladığınız sıcaklığa ulaştığında kombiyi kapatır ve ayarlanan sıcaklığın altına düştüğünde tekrar açar. Satılan modellerin büyük çoğunluğu 0,5°C hassasiyete sahiptir ve ayarladığınız sıcaklığın 0,5°C üzerinde kapanır, 0,5 °C altına düşünce tekrar açılır. Fakat sıcaklık dalgalanması ± 0,5 °C olması beklenirken, gerçekte bundan daha yüksektir. Örnek vermek gerekirse 22 °C’ye ayarladığınız bir termostat 22,5 °C’de kombiyi kapatacaktır fakat kazanda ve peteklerdeki bulunan ısınmış su bir süre de sirküle edileceği için oda sıcaklığı 22,5 °C’nin üzerine çıkacaktır. Aynı sapma tekrar açık konuma geçerken de görülecektir. Örneğin oda sıcaklığı 21,5 °C’ye düştüğünde kombi tekrar çalışacaktır fakat kazan suyu ve petekler ısınıncaya kadar odanın sıcaklığı 21,5 °C’nin altına düşecektir. Bu dalgalanma ev konforunu etkileyecektir.

Dolayısı ile on/off oda termostatları sıcaklık dalgalanmasının en fazla olduğıu termostat tipidir. ±0,5 °C yerine daha yüksek hassasiyette bir on/off oda termostatı sıcaklık dalgalanmasını azaltacaktır. Fakat on/off oda termostatlarının amacı en basit ve ucuz şekilde sıcaklık konforu sağlamaktır. Daha yüksek hassasiyetli bir oda termostatına daha yüksek bedel ödemektense on/off yerine TPI algoritmalı bir oda termostatı tercih etmek daha uygun olacaktır.

2. TPI Algoritmalı Oda Termostatları

TPI Algoritmalı oda termostatları on/off termostatların yeni nesil versiyonlarıdır. Oda sıcaklığındaki dalgalanma çok daha düşük seviyededir. TPI algoritması sayesinde geçmiş kullanım istatistikleri baz alınarak kombinizin oda sıcaklığını birim zamanda kaç °C yükseltebileceği hesaplanır. Bu veri sayesinde kombi, ayarlanan sıcaklığa yaklaştığında daha kısa sürelerde ateşlenerek ayarlanan sıcaklığın üzerine çıkması engellenir. İstenen sıcaklığa ulaşıldığında ise kombi ateşleme süreleri daha da azalır ve sadece hedeflenen değerde kalacak kadar kısa süreli yanma sağlanır. Ev soğumaya başladığında da yine aynı şekilde sadece ayarlanan sıcaklık değerine ulaşmaya yetecek zaman oranında ateşleme yapılır.

Örnek vermek gerekirse termostatın 22 °C’ye ayarlandığını varsayalım. Orantısal bant genişliği, hedef sıcaklığın 1,5°C altı olan 20,5 °C’den başlayacaktır. Yani yeni açılan kombi 20,5 °C’ye kadar tam kapasite çalışıp, 20,5 °C ile 22 °C aralığındaki bantta 10 dakikada bir kısa sürelerde ateşlenecektir. Örneğin 21°C de kombi 10 dakikada bir 5’er dk çalışıyorken, 22°C’ye yaklaştığında 10 dk’da bir daha da kısa süre çalışacaktır. Orantısal bant genişliği ve kaç dakikada bir ateşleme yapılacağı termostatın ayarlarından değiştirilebilmektedir. Bu değerler Bosch grubu markalarının fabrika ayarlarıdır. Markadan markaya bu değerler değişmekte ve bazı markalarda müdahale edilememektedir.

TPI algoritmasında kombi kısa aralıklarla süreki devreye girdiği için petekler tamamen soğumaz ve kombi çalışmadığında bile hafif sıcaktır. 

TPI algoritmasının avantajı, ayarlanan sıcaklığa ulaşılmasına yetecek oran hesaplanarak sadece gerekli sürede ateşleme yapıldığı için, on/off termometrelerde olduğu gibi geniş bir sıcaklık dalgalanması olmamaktadır. On/Off termometrelerde kombi uzun süre kapalı kalabildiği için bu sürede sıcaklığın düşmesi çoğu kez kullanıcıları sıcaklığı yükseltmesi ile sonuçlanmaktadır ki bu da doğalgaz sarfiyatını artırmaktadır. TPI algoritması yoğuşmasız kombilerde verimi etkilemez fakat yoğuşmalı kombilerde dönüş suyu sıcaklığını düşürerek verimin yükselmesi sağlanmaktadır.

TPI oda termostatların yerini sık sık yer değiştirmemek gerekmektedir çünkü TPI algoritma bulunduğu odanın önceki birkaç haftalık ısınma ve soğuma hızına göre hangi oranda çalışması gerektiğine karar verir. Örneğin yavaş ısınan bir odadan hızlı ısınan bir odaya yer değişikliği yapıldığında, algortima yeni karakteristiği öğreninceye kadar birkaç gün gereğinden fazla kapasite ile çalışıp hedeflenen sıcaklığın üzerine çıkabilir. Dolayısıyla sık sık odadan odaya yer değişikliği yapmak sıcaklık dalgalanması yaratabilir.

 

3.1 Modülasyonlu Oda Termostatları

Modülasyonlu oda termostatları, modülasyon özelliği bulunan kombiler ile kullanılabilir. TPI algoritmada hedef değere yaklaştıkça yanma süreleri kısaltılarak yapılan kapasite azaltma işlemi, modülasyonlu kombilerde kazan suyu sıcaklığı düşürülerek yapılır.

Örnek vermek gerekirse, modülasyonlu termostatın 22 °C’ye ayarlandığını varsayalım. Kombi ilk başlangıçta yüksek kazan suyu sıcaklığı ile çalışırken,  22 °C’ye yaklaşıldıkça kademeli olarak kazan suyu sıcaklığını düşürerek odanın  22 °C’de kalmasını sağlayacaktır. Bu noktadan sonra oda sıcaklığındaki tüm değişimler kazan suyu sıcaklığının artırılıp azaltılması sayesinde dengede tutulacaktır. Modülasyonlu kombilerde kapasite ihtiyacı, en düşük modülasyon seviyesinin altına düşmediği sürece devir daim pompası sürekli çalışır. Fakat örneğin kombinin minimum modülasyon seviyesi 40% ise ve anlık kapasite ihtiyacı 20% ise, kombi yine ara ara on/off yapacaktır çünkü ihtiyaç duyulan kapasitenin üzerinde çalışmaktadır. Modülasyonlu oda termostatları istenen oda sıcaklığı için gerekli olan en düşük kazan suyu sıcaklında çalışmayı sağladığı için yoğuşmalı kombilerden en yüksek oranda verim alınmasını sağlar. Fakat yoğuşmasız kombilerde verime katkısı yoktur.

3.2 Open Therm Oda Termostatları

Open Therm oda termostatları modülasyonlu oda termostatları ile temelde aynıdır. Farklı kombi üreticilerinin oda termostatı haberleşme protokolü olarak kendilerine özel arayüzler kullanması nedeniyle, bir üreticinin ürettiği termostatın farklı bir marka tarafından kullanılması mümkün olmayabiliyor. Örneğin Bosch grubu EMS arayüzünü kullanırken, Vaillant eBUS kullanmaktadır. 

Haberleşme protokolünü standart hale getirmek amaciyla Honeywell tarafından oluşturulan Open Therm arayüzü, üreticiler arasında standardı sağlamak ve oda termostatlarının tüm markalar ile uyumlu olmasını amaçlamaktadır. Fakat günümüzde amaca hala ulaşılamamıştır ve bazı büyük üreticiler mevcut arayüzlerini kullanmaya devam etmektedirler.

Viessmann, Daikin, Bosch Grup, Ferroli bazı markaların open therm destekli modelleri mevcuttur fakat open therm destekli denilmesine rağmen bazı modellerde uyumluluk ile ilgili şakeyetler vardır dolayısıyla almadan önce uyumla ilgili kullanıcı yorumlarını araştırmanızı öneriyorum.

Özet Tablo

Kombilerin oda termostatına göre tahmini elektrik tüketimini hesaplamak için tıklayınız.

Akıllı Özellikler

Haftalık program, uzaktan erişim, kablosuz bağlantı gibi özellikler on/off, TPI ve modülasyon gibi çalışma şeklinden bağımsız özelliklerdir ve her 3 tipte de bu özelliklere sahip cihazlar mevcuttur.

25 Responses

 1. Atakan

  Bosch classic plus modeli Yoğuşmasız kombi kullanmaktayım. On off oda termostadıyla beraber (0.5 +_). Sıcaklık dalgalanması fazla oluyor. Öğrenme modlu oda termostadı kullansam fark olurmu. Dalgalanma minumuma inermi. Özetleyecek olursam değiştirmeye değermi. Saygılarımı sunarım.
  Honeywell dt92 modeli uygunmudur.

  • admin

   Öğrenme modu olmayan oda termostatlarının birçoğu, ayarladığınız hedef sıcaklığın 0.5 derece altında kombiyi açıp, 0.5 derece üzerinde kombiyi kapatmaktadır. Kombi çalışmaya başlamasına rağmen kazan suyunun ve peteklerin ısınması zaman aldığı için, evin sıcaklığı bir süre daha düşmeye devam etmekte. Dolayısıyla 1 derece olması beklenen sıcaklık dalgalanması gerçekte yaklaşık 1,5 dereceye kadar çıkmaktadır. Öğrenme modu olan termostatlarda ise (TPI), dış hava sıcaklığında ani değişimler olmadığı sürece ev içi sıcaklık neredeyse sabit kalmaktadır. Dış hava sıcaklığında oluşan ani değişimlerde termostatın yeni şartları öğrenmesi zaman alacağı için birkaç gün dalgalanma ve hedef sıcaklığa göre sapma daha fazla olabilir. TPI algoritmalı termostatta 23 derecede elde ettiğiniz konforu sağlamak için, TPI algoritmasız bir termostatı 23,5 dereceye ayarlamanız gerekmektedir. Dolayısıyla öğrenme modu olan termostatlar bir miktar tasarruf da sağlar. Konfor seviyesindeki artış ve tasarrufu da düşündüğümüzde değişikliğe değer olduğunu düşünüyorum. Honeywell T3R modeline de bakabilirsiniz.

 2. Atakan

  T3r modeli için gün içinde 4 dilime ayrıldığı yazıyor. Peki bu zaman dilimlerinin ısı değerlerini kendimiz ayarlıyabiliyormuyuz. Ayarlama yapılıyor ise öğrenme modu aktif oluyor mu. Yoksa sadece Manuel konumda mı öğrenme modu aktif oluyor. Saygılarımla.

  • admin

   Sıcaklık değerlerini istediğiniz gibi seçebilirsiniz. Öğrenme modu manuel veya auto modundan bağımsız olarak sürekli aktiftir.

 3. NAMIK KEMAL EREN

  İyi günler diliyorum evimde bosch classic silver modeli yoğuşmasız kombi kullanıyorum evim yalıtımlı oda termostatı taktırmak istiyorum ne tip ve hangi marka önerirsiniz yardımcı olursanız sevinirim.

  • admin

   Benim önerim kombiniz geçin Bosch’un TR24RF veya TR36RF modelleridir. Her ikisi de kablosuz ve TPI algoritma ile çalışan cihazlardır. TR36RF modelinde haftalık program yapılabiliyor iken, TR24RF modelinde sadece günlük program yapabilirsiniz.

 4. Caner Subaşı

  İyi günler,
  Alarko Srs24 ( SERADENS) Kombi kullanmaktayım. Opentherm destekli bir cihaz. Ancak hiç bir platformda bu cihazlarla ilgili tam uyumlu çalışabilen oda termostatı bulamadım. Termostatlar ile ilgili en doyurucu ve en profesyonel bilgiye şu ana kadar sizin yazılarınız sayesinde ulaştım. Bu konuda bana yardımcı olursanız çok minnettar kalacağım.

  • admin

   Malesef opentherm uyumluluğu konusunda yanlış bilgi vermemek amacıyla yorum yapamayacağım. Kombiniz opentherm destekli olsa bile uyumluluk konusunda üreticiden bilgi almanız gerekmektedir.

 5. Tekniker ozan

  Merhabalar kolay gelsin alarko suf super fit kombi ye uyumlu modülasyonlu oda termostatı varmı acaba varsa ne önerirsiniz.

  • admin

   Alarko Super Fit SUF 24 Premiks tam yoğuşmalı kombinin teknik özelliklerinde opentherm desteği görünüyor. Honeywell ile görüşüp uyumlu modeli varsa bilgi alabilirsiniz. Alarko servisleri de bilgi verebilir. Malesef opentherm protokolü tüm markalarda orijinal haliyle kullanılmıyor. Firmalar protokolü modifiye ederek kullanıyorlar. Dolayısıyla modülasyonlu bir termostat için uyumluluk konusunu araştırmanız gerekiyor. Malesef model uyumluluğu konusunda yanlış yönlendirmemek için bilgi veremeyeceğim.

 6. Sadettin

  Alarko suf 24 premix tam yoğuşmalı kombi kullanacağım.. Hangi kablosuz oda termostatı almalıyım Sıcaklık dalgalanmalirini en aza indiren. Çok teşekkürler rdiyorum

  • admin

   Alarko ile görüşüp opentherm uyumlu modellerle ilgili bilgi almanızda fayda var. En düşük sıcaklık dalgalanması ve gaz tüketimini modülasyonlu modellerde elde edersiniz. On-off termostatlarda sıcaklık dalgalanması daha yüksek olacaktır, dolayısıyla tavsiye etmiyorum. Eğer uyumlu opentherm model bulamazsanız, TPI algoritma ile çalışan Bosch, Siemens veya Honeywell marka modelleri tercih edebilirsiniz. TPI algoritmalı termostatlarda kombi uyumluluğu araştırmanıza gerek yok. Tüm marka model kombilerle uyumludur ve sıcaklık dalgalanması oldukça düşüktür. Dalgalanma seviyesi modülasyonlu termostatlara yakın seviyededir.

 7. Ozan

  Merhabalar evimde şuan baymak lambert lpy 33 premix kombi kullanıyorum klasik on off oda termostatım var araştırmalarımda opentherm desteği var gözüküyor hatta honeywell sitesinde sorgulattığımda y87rfc2008 modeli modülasyonlu oda termostatı uyumlu olduğu gözüküyor on off yerine bunu taksam doğalgaz kullanımında bana bir artısı olurmu ekonomik olarak yoksa sadece ısı dalgalanmasınımı önlemiş olurum

  • admin

   Kombinizin katalog verilerine göre nominal verimi %91 iken, %30 kapasite ile kullanıldığında %95,7 verim ile çalışıyor. Teorik olarak en fazla aradaki bu fark kadar verim kazacı olabilir. Fakat gerçek kullanımda %2-3 kadar bir tasarruf olacağını varsayabiliriz. Ayrıca, on/off termostatlarda sıcaklık dalgalanması daha yüksek olduğu için, kullanıcılar 0,5-1 derece kadar daha yüksek değerlere set ediyorlar. Bunun da gaz tüketimine olumsuz etkisi olacaktır. Kullanım şartlarına bağlı olarak toplamda %3-5 aralığında bir getiri olabilir diye düşünüyorum.

 8. ali

  Merhaba ben bosch 2300 24 kw kombi aldım ama oda termostatım yok kablosız olarak hangi marka model oda termostatı önerirsiniz modülasyonlu

  • admin

   Maalesef Bosch grubunda modülasyonlu ve kablosuz oda termostatı bulunmuyor. Modülasyonlu tüm modeller kablolu. Kablosuz ve modülasyonsuz olarak TR36RF modelini düşünebilirsiniz. Öğrenme özelliğiyle sıcaklık dalgalanmalarını düşük seviyede tutuyor. TPI algoritması ile dönüş suyu sıcaklığı düşük seviyede tutularak yoğuşma verimi yükseltiliyor.

 9. ahmet çelik

  merhaba ben buderus gb122i model kombi aldım.Hangi termostat modelini tavsiye edersiniz.

  • admin

   Buderus GB122i kombi ile Buderus RT36RF model oda termostatlı kullanmaktayım ve çok memnunum. Bu termostat maalesef modülasyonlu değil fakat TPI algoritma çok başarılı. Maalesef Buderus’un henüz ülkemizde kablosuz ve modülasyonlu bir modeli yok. TC100 akıllı termostatlar ise kablosuz değil. Wifi uzaktan bağlantı sağlıyor. Kablo ve yüksek fiyat önemli değil derseniz TC100 düşünebilirsiniz. Onun haricinde önerim Buderus RT36RF olur.

 10. recep

  merhaba baymak duo tec modulasyonlu kambiye on of termostat takalırsa modulasyon çalışmaya devam edermi

  • admin

   Modülasyonlu kombiye on/off termostat takılırsa, kombiniz yine kazan suyu sıcaklığına göre modülasyon yapmaya devam eder. Yani kazan suyu sıcaklığı set edilen değere yaklaşınca alev boyu azalır. Fakat oda sıcaklığına göre modülasyon yapmaz, yani oda istenen sıcaklığa gelince kazan suyu sıcaklığını düşürmez. Yoğuşmalı kombilerde mümkün olan en düşük kazan suyu sıcaklığını ayarlamak tasarruf sağlar. Dolayısıyla on/off termostat kullanırsanız mevsime göre kazan sıcaklığını ayarlarınızı/azaltmanızı tavsiye ederim.

 11. Kerem

  Merhabalar demidöküm aden marka kombimiz var general marka termostat almayi düşünüyorum tpı algoritmalı ürünlerinden almam mı daha mantıklı olur yoksa on off olanlı almam mı

  • admin

   TPI algoritmalı termostatların on/off termostatlara göre en büyük avantajı, sıcaklık dalgalanmasını düşük seviyede tutabilmesidir. Bu da konfor artışı sağladığı gibi, az da olsa tasarruf sağlamaktadır. Mümkünse TPI algoritmalı Bosch, Buderus, Siemens veya Honeywell marka TPI oda termostatı almanızı tavsiye ederim. Her iki tip oda termostatını kullanmış birisi olarak, TPI oda termostatlarının mevsim geçişleri haricinde neredeyse sabit bir sıcaklık konforu sağladığını söyleyebilirim.

 12. Gökhan

  Merhaba, makale çok doyurucu teşekkürler. Bir yoruma verdiğiniz cevapta Bosch condense 2300iW kombi için sadece Bosch oda termostati olacağını ve kablosuz olarak modilasyonlu termostat olmadığını okudum bu çok kötü bir durum. Başka marka termostat kullananilabilir mi diye emin olmak istedim. Birde 3 cepheli yalıtımlı bir evde sadece oda termostati değil de birlikte radyatör termostati ile sistem kurmak nasıl olur. Teşekkürler.

  • admin

   Malesef Bosch grubunun ülkemizde satışta olan kablosuz ve modülasyonlu oda termostatı modeli bulunmuyor. Modülasyonlu termostatlarda sadece Bosch, Siemens ve Buderus modelleri tam uyumlu. Modülasyonsuz olarak ise TPI ve on/off oda termostatlarının tümü kombiniz ile uyumludur. Kablosuz olması önceliğiniz ise TPI algoritmalı kablosuz bir model tercih etmenizi öneririm. Eğer montajı servis yapacaksa, sadece kombi ile aynı marka termostat montajı yapılmakta. Termostatik vanayı ise sıcaklığın genele göre fazla yüksek olduğu, daha soğuk ayarlamak istediğiniz odaya takabilirsiniz. Petek boylarının yanlış projelendirildiği odalarda veya daha serin yapmak istediğiniz odalarda bir miktar tasarruf sağlayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir