Elektrikli Ev Aletleri Ne kadar Elektrik Tüketir

Kategori: Enerji Tüketimi | 2

Evinizde kullandığınız eşyaların nekadar elektrik tükettiğini ve bunun için ödediğiniz bedeli hiç merak ettiniz mi? Hazırladığım tablo aracılığıyla kullanım sıklığı ve enerji sınıfı bilgilerini girdikten sonra tüketilen enerji miktarı (kWh) ve karşılığında faturamıza yansıyan bedeli (TL) görebilirsiniz.

Ayrıca yeni bir eşya almadan önce yüksek enerji verimliliğine sahip bir model tercih etmenin sağlayacağı tasarrufu hesaplayarak, aradaki fiyat farkını nekadar sürede amorti ettiğini hesaplayabilirsiniz.

Tüketim değeleri önde gelen beyaz eşya üreticilerinin beyan ettiği değerler baz alınarak hesaplanmaktadır.

LED ve OLED TV için referans değerler rtings.com‘dan alınmıştır.

Hesaplanan değerler tamini olup seçilen program, oda sıcaklığı, makinanın doluluk oranına göre değişiklik gösterebilir.

2 Responses

 1. Alper Agilkaya

  Merhaba,
  Öncelikle tesekkurler. Buzdolabinin tatil modunda olmasi durumunu nasil hesaba katacagiz?
  Tesekkur ederim

  • admin

   Merhaba,
   Buzdolapları tatil moduna alındığında derin dondurucu bölme yine normal şekilde çalışmaya devam ediyor fakat suğutucu bölme 14-17 derece gibi yüksek sıcaklıklara çıkartılıyor. Bazı markalarda ise soğutucu bölme tamamen kapatılıyor. Tam soğutma sağlanmadığı için bozulabilecek gıdaların konulmaması tavsiye ediliyor. Derin dondurucu bölmenin güç tüketim miktarı kataloglarda ayrıca belirtilmediği için net birşey söylemek zor fakat sadece derin dondurucunun çalıştığından yola çıkarak mini bir derin dondurucudan biraz daha fazla tüketeceği düşünülebilir. Örneğin 85 L net iç hacmi olan bir A+ mini derin dondurunun tüketimi yıllık 180 kwh iken, benzer dondurucu hacmine sahip bir buzdolabının tüketimi 300-350 kwh/yıl. Çok genel bir yaklaşımla %40 tasarruf edilebileceği düşünüyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir