Robot Süpürgeler

Kategori: Robot Süpürgeler | 37

Robot Süpürge Nedir?

Robot süpürgeler son yıllarda evlerimizde yavaş yavaş yaygınlaşmaya başlayan bir teknoloji. Büyük ve ağır kablolu süpürgelerden kablosuz süpürgelere doğru bir dönüşüm yaşanıyorken robot süpürgeler de alternatif olarak yerlerini aldılar. Bir çoğumuzun yerde kendi kendine dolaşan bu küçük robotun mevcut elektrikli süpürgelerin görevini yapıp yapamayacağı konusunda şüpheleri var. Yaygın olan kanı, robot süpürgelerin çok yüzeysel bir temizlik performansı sunduğu yönünde olsa da, yıllar içinde robot süpürgelerin performansı oldukça kabul edilebilir seviyelere ulaştı. Birçoğumuz, satın alsam acaba pişman olur muyum diye düşünüyorsunuz. Her iki eşin de çalıştığı ya da küçük çocuklu ailelerde robot süpürgeler her an hazırda bekleyen bir yardımcı görevi görüyor. Bu akıllı robotların beklentileri ne oranda karşıladığı, performansı ve satın almadan önce bilmeniz gereken herşeyi yazımda bulabilirsiniz. Çoğunlukla uzun süredir kullandığım Ecovacs Deebot Ozmo 950’den görüntüler paylaşmama rağmen,  içerik tüm robot süpürgeler için geçerli olan ve faydalanabileceğiniz bilgiler içermektedir.

Bir robot süpürge almaya karar verdiyseniz ilk olarak seçim yapmanız gereken özellik navigasyon özelliği olacaktır. Navigasyon özelliği robotun evinizde hangi yolu takip ederek hareket edeceğini belirleyen ve fiyattan performansa, batarya ömründen konfora kadar her konuda etkisi olan bir özellik. Dolayısıyla robot süpürgeleri iki ana sınıfa ayırarak başlayacağım. 

1. Navigasyon özelliği bulunanlar: (LIDAR ve VSLAM)

Navigasyon özelliği bulunan modellerde robotun üzerinde bulunan sensörler veya kameralar vasıtasıyla ortamın iki boyutlu haritası oluşturulur. İlk kullanımda oluşturulan bu harita kaydedilir ve sonraki kullanımlarda harita üzerinde oda/bölge seçerek istediğiniz alanın temizliğini yapabilirsiniz. Yukarıdaki resimde şarj ünitesinden başka bir odaya gönderilen robotun rotası beyaz çizgi şeklinde görülmektedir. Sanal duvar oluşturmayı destekleyen modellerde, robotun girmesini istemediğiniz bölgeleri harita üzerinden seçerek sanal duvarlar oluşturabilirsiniz. İlk jenerasyon süpürgelerde, sanal duvar, harita kaydetme, alan seçimi gibi bazı özellikleri desteklemeyen modeller de mevcut. Fakat şu anda 2019 ve 2020 yılının cihazlarında bu özellikler de artık her marka ve modelde neredeyse standart hale geldi. Sanal duvar olarak çizilen sınır yukarıdaki resimde kırmızı renk ile görülmektedir.

Harita oluşturmada kullanılan sensörler LIDAR ve VSLAM olarak karşımıza çıkıyor.

LIDAR sensörler etrafındaki nesnelere ışık demeti göndererek mesafe ölçümü yaparak evinizin haritasını çıkartır ve birkaç cm hassasiyetle evinizdeki konumunu belirleyebilir. Navigasyon özelliği bulunan modellerin çok büyük bir kısmı LIDAR sensörlü modellerdir. 

VSLAM sensörlü modellerde ise kamera yardımı ile konumlama yapılır. LIDAR sensörlü modellere göre en büyük dezavantajı kemaranın ışığa ihtiyaç duyması nedeniyle karanlık ve hatta loş ışıkta konumlama yapamamasıdır. LIDAR sensörlü modeller kadar yaygın değildir. Ayrıca kameralı modellerle ilgili doğrulanmış bir vaka olmamasına rağmen hacklenme ve görüntü sızdırılması tehlikesi tartışılan bir konu.

2. Navigasyon özelliği bulunmayanlar: Önceden tanımlanmış algoritmalara göre hareket eden modellerdir. Hangi konumda olduğunu bilmeden herhangi bir engelle karşılaştığında yön değiştirerek süpürme alanını taramaya çalışır. Hiçbir eşyanın olmadığı boş bir odada başarılı bir şekilde tüm alanı tarayabilir fakat evde eşyalar var ise karşısına çıkan engeller nedeniyle farklı yönlere doğru hareket etmek zorunda kalır. Bu da zaman zaman daha önce temizlenmiş bölgeden tekrar geçmesine sebep olur.

>Yazımın büyük bir kısmını benim de kullandığım ve büyük avantaj sağlayan navigasyonlu modellere ayıracağım.

1+1 küçük boyutlu bir evde navigasyonsuz bir robot tercih edilebilir. Fakat daha büyük evlerde navigasyonlu bir cihaz tercih edilmesini tavsiye ederim. Özellikle sabah işe gidip akşam eve geldiğinizde evi temiz bulmak istiyorsanız navigasyonlu bir model tercih etmeniz yararınıza olacaktır. Aksi taktirde tüm evin temizlenmesi pek mümkün olmayacaktır. Belli günlerde belli odaları kapılarını kapatarak temizlemeniz gerekecektir. 

Elektrikli süpürgelerin yerini alabilir mi?

En çok merak edilen soruyu en baştan cevaplayacağım. Evet, robot süpürgeler gerçekten evinizdeki büyük kablolu süpürgelere olan ihtiyacı büyük oranda ortadan kaldırıyor. Eğer evinizde güçlü bir şarjlı süpürge de varsa, eski kablolu süpürgenizle vedalaşabilirsiniz.

Yetersiz kaldığı noktalar var mı?

Koltukların üzerini süpürememesi ve dairesel şeklinden dolayı köşelerde 1-2 cm temizlenmemiş alan bırakması dışında her görevi başarılı bir şekilde yerine getiriyor. Köşeler kimse için problem edilecek bir konu değil zira bir bezle temizlenebilir fakat koltuklar için şarjlı veya kablolu bir süpürgeye ihtiyacınız olacak.

Temizlik Performansı

Önce
Sonra
Parke zeminde oldukça tatminkar bir temizlik sağlıyor. Fırçanın da yardımıyla parke yüzeylerde neredeyse hiç toz kalmıyor ve elektrikli süpürgeye kesinlikle ihtiyaç bırakmıyor. Resimlerde Deebot Ozmo 950’nin mop takılmadan ve normal vakum gücünde temizlediği parke yüzeyin önceki ve sonraki halini görüyorsunuz.
Kısa tüylü halılarda da yine fırçası sayesinde oldukça iyi performans gösteriyor. Halı yüzeyindeki toz, saç ve kedi tüyü gibi şeyleri rahatlıkla temizliyor. 
Uzun tüylü halılarda ise kablolu süpürgeler ile yarışabilecek seviyede performans beklememek gerekiyor. Vakum gücünün elektrikli süpürgelere göre düşük olmasının hissedildiği tek kullanım yeri uzun tüylü halılar.
Fayans araları veya birkaç mm derinliğe kadar boşlukların içindeki tozlar ve kırıntılar rahatlıkla temizleniyor fakat daha derin boşlukların içindeki tozların temizlenmesinde zorlanıyor.
 
Köşelerde robotun şeklinden dolayı temizlenmemiş küçük bir bölge kalabiliyor. Yan fırçalar vasıtasıyla bu bölge de büyük oranda temizleniyor fakat resimde görüldüğü gibi yan fırçaların da ulaşamadığı 1-2 cm boyutunda bir bölge kalıyor.

Yukarıdaki videolarda da görüldüğü üzere mop kullanılmadığı halde parke yüzeylerdeki tozlar tamemen temizleniyor. Üstelik 4 kademesi bulunan vakum seviyesi 2. kademe olarak ayarlanmış olmasına rağmen.

Ne Kadar Hızlı Temizliyor?

Deebot Ozmo 950 modelini referans alırsak, evdeki eşya yoğunluğuna bağlı olarak dakikada 1,1 m2 – 1,6 m2 alan temizlenebiliyor.

Eşyaların olmadığı koridor, hol gibi alanlarda dakikada 1,6 m2 temizlerken, masa ayakları, sandalyeler gibi çevresinden dolanması gereken eşyaların yoğun olduğu alanlarda hız dakikada 1,1 m2’ye düşüyor.

Net 110 m2 boyutlarında ve yoğun eşyalı bir evi (süpürme alanı 65 m2) yaklaşık 1 saatte temizleyebiliyor.

Enerji Verimliliği

Robot süpürgelerin enerji tüketimleri çok düşüktür. Ortalama bir evi (130m2) temizlemek için harcanan enerji, yaklaşık olarak bir cep telefonunu 2 kere şarj etmek için harcanan enerjiye eşdeğerdir.

Deebot Ozmo 950 için 1 saatlik elektrik tüketimi 0,031 kwh’dir. Bunun faturanıza yansımasını görmek için linkteki tabloyu kullanabilirsiniz.

Elektrikli süpürgelerin 800W, 1600W gibi yüksek güç tüketimlerini düşündüğümüzde robot süpürgelerin düşük enerji tüketimleri elektrik faturasına tasarruf olarak yansıyacaktır.

Satın Alırken Nelere Dikkat Etmek Gerekir

Navigasyonlu cihazların avantajları

Boyutlar

Tercih yapılırken bakılması gereken özelliklerden bir diğeri de robotun boyutları ve buna bağlı olarak evinizdeki eşyalar ve mobilyalar ile ne kadar başarılı kullanılabileceği. Evinizde robotun takılacağı boyutta yükseltiler, eşikler veya mobilya altı gibi dar bölgeler varsa öncelikle alacağınız modelin boyutlarını kontrol etmelisiniz. Sanal duvar özelliği ile harita üzerinden robotun sıkışması muhtemel bölgelerden geçmesini engellemek de elbette mümkün.

Yükseklik:

Piyasadaki modellerin yükseklikleri çoğunlukla 8-11 cm aralığında değişiyor. Evinizdeki koltuklar, mobilyalar, kalorifer petekleri gibi robotun takılabileceği bölgelerin yüksekliğini ölçerek uygun modeli almanız takılmaları azaltacağı gibi, koltuk ve mobilya altı gibi çok tozlanan bölgelerin de temizlenmesini sağlayacaktır.

 

Genişlik:

Yükseklik kadar önemli olmasa da sandalye bacaklarının arası gibi bölgelere girememe gibi problemler yaratabilir. Fakat sandalyeleri kaldırarak veya yerini değiştirerek bunu aşabilirsiniz. Dolayısıyla genişlik ihmal edilebilir.

 

Tırmanma yüksekliği: 

 

Robotun hangi yüksekliğe kadar engellerin üzerinden geçebileceğini belirtiyor. Modellerin tırmanma yüksekliği çoğunlukla  1,5 – 2 cm aralığında. C sehpa ve küçük engellerin üzerinden geçebilme veya kalın halıların üzerine çıkabilmesi açısından dikkat edilmesi gereken bir özellik. Özellikle yüksek tüylü halıların bulunduğu bir evde tırmanma yüksekliği düşük bir model seçilmesi problem yaratabilir.

Önemli Özellikler

Mop ile Silme

Mop bulunan modellerde hafif nemlendirilen mop, süpürülen zeminin üzerini silerek temizler. Fakat mop işlemi daha çok süpürmeden arta kalan tozları toplamak için tasarlanmıştır. Elle paspas yapma gibi bir performans beklenmemelidir. Mop yapılırken yüzeye herhangi bir kuvvet uygulamıyor. Mopun zemine uyguladığı kuvvet, sadece mopun takıldığı hafif plastik parçanın ağırlığı kadar. Dolayısıyla sadece toz alma gibi düşünebilirsiniz. Örnek vermek gerekirse parkedeki kurumuş bir kahve lekesini sadece azaltır ama komple temizleyemez. Temizleyebilmesi için aynı yerin üzerinden 2-3 kez geçmeniz gerekir. 

Bazı modellerde ise mop için Y rota özelliği bulunuyor. Bu mod aktif edildiğinde robot sağa ve sola doğru ileri geri hareket ederek daha başarılı bir mop performansı gösteriyor. Fakat yine de uygulanan kuvvet düşük olduğu için elle yapılan paspas ile karşılaştırılabilecek düzeyde değil.

Fakat süpürmeden arta kalan tozların silinmesi amacıyla düşünüldüğünde oldukça başarılı bir özellik.

Benim kullandığım Deebot Ozmo 950 modelinde, mop takılı iken robot halıların üzerinden geçmiyor. Bunun amacı ıslak mopun halıyı ıslatmasını ve kirletmesini önlemek. Resimdeki gibi halı bulunan bir koridordan robotun geçmesi mümkün olmadığı için birkaç kez geçmeyi deniyor fakat sonrasında yol blokeli uyarısı verip geri dönüyor.

Alt döner fırça ve vakum, zemindeki tozu büyük oranda temizliyor, dolayısıyla mop özelliği büyük fiyat farkı ödememek şartıyla tercih edilebilecek bir özellik fakat olmazsa olmaz değil.

Pil Ömrü:

 

Pil ömrünün uzun olması elbette tercih edilir fakat piyasadaki navigasyonlu robotların hemen hemen hepsi batarya seviyesi düştüğünde şarj istasyonuna dönüp yeterli miktarda şarj oluyor ve sonrasında kaldığı noktaya geri dönüp görevini tamamlıyor. Ayrıca ben çoğu kez evi komple temizlemektense belli odaları temizlemeyi tercih ediyorum. Dolayısıya batarya ömrü benim için tercih yaparken ikinci planda kalabilir. Batarya tipi olarak Li-ion veya daha yeni teknolojileri tercih etmekte fayda var.

 

Vakum Gücü:

 

Vakum gücü en önemli kriter gibi görünse de aslında süpürgenin çalışma prensibinden dolayı pek fark yaratmıyor. Temizlikte ana görevi alt fırça yapıyor. Alt fırçanın kaldırdığı toz, vakum ile toz haznesine yönlendiriliyor. Bu sebeple güç kademesi max yerine standart (normal) olarak ayarlandığında dahi oldukça tatmin edici temizlik performansı elde ediliyor. Bknz.

 

Piyasadaki modellerin çekiş gücü basınç olarak 1000-2500 Pa seviyesinde değişiyor. Ayrıca hava debisi olarak da 15-26 cfm değer aralığında değişiyor. Basınç ve debinin doğru orantılı olmadığını belirtmem gerekiyor. Bunlar birbirinden farklı kavramlar. Cfm değer çoğunlukla üreticiler tarafından belirtilmiyor. Bu bilgiyi youtube da çeşitli kanallardan edinebilirsiniz. Benim özet tablomda da belli başlı modellerin teknik karşılaştırması mevcut.

 

Halı Tanıma Özelliği (Carpet boost):

 

Halı tanıma özelliği olan modellerde bir sensör yardımı ile robotun halı üzerinden geçtiği tespit ediliyor ve halı süpürülürken çekim gücü seviyesi otomatik olarak maximuma geçiyor. Parke zeminde max güce ihtiyaç duyulmadığı için robotu sürekli max çekim gücünde kullanmanıza gerek kalmıyor. Hem pil hem de ses seviyesi olarak avantaj sağlıyor.

Aynı sensör mop ile silme yapıldığı zaman da görev yapıyor. Halıların ıslanmasını engellemek için, mop takıldığı zaman robot halıların üzerinden geçmiyor.

Filtre Sınıfı:

Filtre sınıfı önemli kriterlerden birtanesi. Süpürgenin çektiği tozu tekrar içeri vermesini istemeyiz. Dolayısıyla ilk tercih edilmesi gereken Hepa filtreli modeller.

Hepa filtreler 0,3 mikron boyutundaki tozları %99 ve üzeri oranda yakalayabilmektedir.

Eşyalara zarar verme ihtimali:

Bu akıllı cihazlar sahip oldukları sensörler sayesinde mobilyalarınıza veya eşyalarınıza çarpmadan önce onları sensörler vasıtasıyla algılayıp hızını azaltır. Mobilyalarınıza çarpmak yerine dokunarak ilerler. Fakat bunu başarılı ve daha az başarılı yapan marka ve modeller mevcut. Eğer evinizde devrilme ya da zarar görme ihtimali olan eşyalar, vazolar veya ayaklı aksesuarlar varsa alacağınız modelin eşyalarınıza ne oranda nazik davrandığını araştırmanızı tavsiye ederim.

Harita:

Sanal duvar oluşturarak robotun istemediğiniz yerlere girmesini engelleyebilirsiniz. Küçük oyuncaklar, kablolar, yere kadar uzanan tül perdeler gibi robotun takılmasına sebep olacak yerlerde sanal duvar oldukça konfor sağlayan bir özellik. Fakat bu bölgelerin de temizlenmesini sağlamak için temizlikten önce 1-2 dakikada bu bölgeleri düzenlemeyi tercih ediyorum. Resimde kırmızı çizgiler ile sanal duvar olarak eklenmiş sınırları görebilirsiniz.
 
Deebot Ozmo 950 de bulunan 3 adet harita kaydetme özelliği, çok katlı evlerde oturanlar için her seferinde yeniden harita oluşturma külfetini ortadan kaldırıyor.

Wifi:

Navigasyonlu modellerin hepsinde bulunan wifi bağlantısı, evinizde olmasanız bile robotu uzaktan çalıştırabilmenizi sağlıyor. Anlık olarak konum ve temizlik bilgisine ulaşılabiliyor. Kolay yazılım güncellemesi gibi özellikleri ile büyük kolaylık sağlıyor.

Navigasyonsuz modellerin bazılarında ise Wifi bağlantısı bulunmuyor.

Problemler

Boy aynaları gibi robotun bulunduğu yükseklikteki aynalar, lidar sensörlü cihazlar için haritalamada problem yaratıyor. Sensörün gönderdiği ışığın yansıması nedeniyle aynanın içinde oda varmış gibi algıladığı için eğer sanal duvar özelliği yoksa, robot aynaya doğru hareket etmeye çalışabiliyor.

Harita silinmesi/bozulması gibi sorunlar çok nadir de olsa yaşanabiliyor. Kullandığınız markanın ne kadar güvenilir olduğuyla ilgili olarak bu ve benzeri yazılımsal problemler yaşanabilir. Bu noktada markanın yazılım desteği sunması ve cihazı zaman içinde güncellemesi önemli.

37 Responses

 1. admin

  Ecovas Deebot Ozmo 950 modelini ilk piyasaya çıktığı dönemden beri kullanıyorum. Bu modelle ilgili ya da genel olarak robot süpürgelerle ilgili sorularınız varsa cevaplayabilirim.

 2. Semra KOÇ

  Merhaba. Robot süpürgeler bile ilgili yazınızı okudum ve aklıma takılan bir kaç sorum olacak yardımcı olabilirseniz memnun olurum. Sizin kullandığınız modelin emiş gücünü biliyor musunuz? Ürünü araştırdığım da emiş gücü bilgisine rastlamadım. Bir de bu robotların ömrü nedir sizce? Yani günün birinde bataryası biter mi? Yeni Batarya temin edilir mi sizce? Ve yedek fırça vs. Islak mob için yedek malzemeler kolay temin edilebiliyor mu? Yanıtlayabilirseniz çok memnun olurum. Teşekkür ederim.

  • admin

   Merhaba, Ozmo 950 modelinin çekim gücü debi olarak 24 cfm, basınç olarak 1500 Pa’dır. Batarya olarak Li-ion bataryaların ömrü yaklaşık olarak 2-3 senedir fakat bu, 2-3 senenin sonunda bataryanın kullanılamaz hale geleceği anlamına gelmiyor. Kapasitesi %80’in altına düşüyor. Batarya değiştirmeyi düşündüğünüzde alternatif olarak pil puntalama hizmeti veren yerlerde istediğiniz marka pilleri yaptırabilirsiniz. Ecovacs Türkiye’de satılan bir cihaz olmadığı için sarf malzemeleri ülkemizde mevcut değil fakat kutu içinden çıkan yedekler yaklaşık 2 yıl yeterli olacaktır. Ayrıca aliexpres ve amazon.de gibi sitelerden de yedek malzeme getirtebilirsiniz.

  • Haydar

   merhaba
   birde Jiroskop sensörlü modeller var. bunların artısı veya eksisi nedir sizce?

   • admin

    Jiroskoplu modeller lidar ve kameralı modellere göre daha düşük seviyeli navigasyon özelliğine sahipler. Robotun oda içindeki konumu, cep telefonlarında da bulunan jiroskop vasıtası düşük hassasiyette oluşturulur. Örneğin robot bir yerde sıkışıp takılırsa ve yerini değiştirirseniz konumunu kaybedecektir. Ayrıca eşya sayısının fazla olduğu evlerde konum hataları artacaktır. Fakat küçük ve az eşyalı evler için nispeten düşük maliyetinden dolayı tercih edilebilir.

 3. Ugur kocar
  • admin

   2019 yılında çıkan Vacuum Mop Pro modeli, S5, S5 max,S6 gibi modellere göre daha uygun fiyatlı bir model. 3200 mah batarya ömrü önceki modellere göre biraz düşürülmüş fakat yaklaşık 130-140 m2 orta eşya yoğunluğuna sahip bir evi süpürebilecek bataryaya sahip. Ayrıca batarya azalınca tekrar şarj olup kaldığı yerden devam edebiliyor. Carpet boost özelliği bulunmuyor, yani halıyı algılayıp otomatik olarak vakum gücünü artırmıyor. Halı ağırlıklı kullanılacaksa uygulama üzerinden elle vakum gücünün artırılması gerekmekte. Öte yandan önceki modellere göre daha gelişmiş mop performansı sunuyor. Y harfi şeklinde ileri geri hareketli bir rota çizerek, düz silme yapan modellere göre daha başarılı bir mop performansı gösteriyor. Ayrıca aynı anda hem mop hem de süpürme özelliğine sahip. Özetle 140 m2 ye kadar evler için yüksek performansı ve nispeten daha düşük fiyatı ile öne çıkan bir model.

   • Ugur

    Peki haritalama ozelliginde; farkli odalar kac farkli harita kaydedilebiliyor? Ayrica hali uzerinde yada haritanin bazi yerlerinde mop ozelligini otomatik devre disi birakma oluyor mu? tesekkurler

    • admin

     Xiaomi vacuum mop pro modelini mi home uygulaması ile kullanırsanız halı tanıma ve no mop zone özelliği yok. Mop yapılacağı zaman haritadan sanal duvar oluşturulması gerekiyor fakat sadece süpürme yapılacaksa sanal duvarın tekrar kaldırılması gerekiyor. Mop için ayrı harita oluşturulamıyor. Halı tanıma ve dili ingilizce yapma gibi bazı ek özellikler modifiye uygulamalar ile aktive edilebiliyor. Modifiye uygulamalar Play store ve App store’da mevcut değil. Google’da arayıp manuel olarak yüklemeniz gerekiyor. Ayrıca modifiye uygulamalar mi home kadar stabil değil. Benim kullandığım Ozmo 950 modelinde ise eğer mop takılı ise otomatik olarak halı algılanıp, o bölgeye mop yapılmıyor.

     Çoklu harita desteği bu modelde bulunmuyor. Dolayısıyla birden çok harita kaydedilmesi mümkün değil. Fakat yukarıda yazdığım özelliklerin çoğu yazılımsal özellikler olduğu için yazılım güncellemesi ile gelme ihtimali de var.

 4. Berk Tunç

  Lidarlı modeller lazar ışını ile haritalama yapıyor anladığım kadarı ile. Bu lazer ışını uzun vadede göz sağlığını olumsuz etkiler mi? Xiaomi’nin hem lidar’lı hem kameralı modelki var. (1S) Acaba lidarı kapatıp açma imkanımız oluyor mu?

  • admin

   Piyasadaki Roborock, Ecovacs, Neato gibi tüm markalar, ürünlerinde Sınıf 1 (Class 1) lazer kullandıklarını beyan ediyorlar. Class 1 lazerler doğrudan veya uzun süreli göz temasında bile zararsız olarak sınıflandırılıyor. Ecovacs gibi birçok firmaya Lidar sensör temin eden Slamtec firmasının sitesinde de sensörlerin Class 1 olduğu belirtilmiş.

   Xiaomi 1s’de konumlama hassasiyetini artırmak için lidar sensör ve kamera hibrit olarak çalışıyor ve lidarın kapatılması mümkün değil. Lidar daha hassas ve hızlı konumlama yapma özelliğine sahip fakat sadece bulunduğu yükseklik seviyesinde haritalama yapıyor. Örneğin lidar sensörün yerden yüksekliği 10 cm ise, sadece bu seviyelerdeki engelleri algılayabiliyor. Camera ise daha geniş görüş açısı ile alçak ve yüksek noktaları algılayarak hassasiyeti artırıyor. Bu şekilde her iki sensörün de avantajlarından faydalanılmış oluyor.

 5. sedaseda

  Merhaba;
  Bu hafta robot süpürge siparişi vereceğim ama onca model içinde aklım karıştı.
  1:) Normalin biraz üstünde büyük bir evim var O sebeple şarj süresi biraz daha uzusum giden bir alet arıyorum
  2:) süpürme ve mop yapma arasında manuel olarak fırça değiişimine ihtiyaç gerekmeyen modeller var mı? Yani her iki aparat da üzerine takılı olan bir model? Ben Dışardayken önce süpürsün sonra silsin??
  3/) böyle bir model varsa mop özelliği Nispeten daha Güçlü bir model önerebilir misiniz?

  • admin

   Süpürme ve mop işlemini arka arkaya yapmak için 5000 mah kapasiteli bir model almanızda fayda var. Mop ve su tankı takılı iken hem süpürme hem de mop yapan modeller mevcut fakat halıların üzerinden mop ile geçmek problem yaratıyor. Ozmo 950 gibi halı tanıma özelliği olan modeller, halı var ise mop takılı iken halının üzerinden geçmiyor fakat koridorda halı varsa yol blokeli uyarısı verip koridoru geçemiyor. Diğer markalarda da ya benzer durum var, ya da halı üzerine çıkıp halıyı ıslatıp kirletiyor. Önde gelen markaların bildiğim kadarıyla mopu havaya kaldıran bir modeli yok. Mop performansı en başarılı modeller Y şeklinde ileri geri silme yapan modeller fakat yine de yüksek performans beklememek gerekiyor. Marka olarak Roomba, Ecovacs ve Roborock en önde gelen markalar.

 6. Mustafa

  Merhaba, ecovacs ozmo 950 ile roborock s5 max arasında kararsız kaldım. İsviçre’den alacağım, aynı fiyada s5 max 5 yıl garantili. Siz neden s5 max değil de bu cihazı tercih ettiniz mesela? Cevaplayabilirseniz sevinirim.

  • admin

   Her ikisi de çok başarılı robotlar. Ecovacs pazar payında Çin‘de lider, dünyada ise Roomba’nın ardından ikinci sırada. Roborock’dan daha eski bir firma. Ayrıca Ecovacs modellerinde hiçbir kronik problem bulunmuyor. S5 max problemsiz bir model fakat önceki bazı modellerde kronik bazı hatalar mevcuttu ve firma yeterince destek olamadı. Örneğin S5 modelinde Error 5 hatası (fırça blokajı) forumlarda çok tartışıldı ve Roborock bu konuda gerekli yazılım desteğini sağlamadı. Ecovacs uygulamasında Roborock kadar çok opsiyon ve özellik sunmuyor. Bu hem avantaj hem de dezavantaj. Roborock her odaya ayrı isim verme, oda bazında ayarları değiştirebilme, manuel hareket gibi bazı özellikler sunuyor. Detayların artması yazılım kararlılığına olumsuz etkileyebiliyor. Benim tercihimi etkileyen sebepler bunlardı.
   S5 Max ise mop performansı ile önde. Ozmo 950 gibi mopun kendi ağırlığı ile değil, sabit yay kuvveti ile baskı uygulandığı için mop zemin ile tam temas halinde. Ozmo 950’de mop yüzeyinin tamamı yer ile temas etmeyebiliyor.

 7. Omer

  Merhaba
  Dubleks evimde kullanmak için iki hafiza seçeneği olan robot süpürge almak istiyorum. Miji 1C2 1 vacuum mop ve S5 max arasında kaldım.
  ikisi arasında yada başka bir model için yorum yaparmisiniz?

  • admin

   Dublex bir ev için Roborock S5 max veya Deebot Ozmo 950 modellerini tercih etmenizde fayda var. Mijia 1c’nin harita performansı bu cihazlara göre daha düşük. 150 m2 üzeri evler için bataryası yetersiz kalabilir. Ayrıca çoklu harita desteği yok. S5 max ve benim kullandığım Ozmo 950 de ise problem yaşamazsınız.

 8. Murat Şahin

  Merhaba
  Ben de yeni s5 max siparişi verdim.sizin kullandığınız ozmo 950 modeli hiç karşıma çıkmadı
  Hemen hemen aynı ürünler gibi
  S5 Maxda da halı tanıma özelliği var ancak bu sadece süpürmede çekim gücünü mü arttırıyor yoksa halı tanıma sayesinde süpürme + moplama özelliği seçildiğinde moplamayı devre dışı bırakıyor mu
  Bu konuda bilginiz var mı
  Ya da s5 max haritalamada oZmo gibi haritada halının yerini gösteriyor mu
  Ozmo nun fiyatı ne seviyede ben nerden satıldığını bulamadım
  İki cihazı detay kıyaslayabilir miyiz
  Siparişimi iptal edip ozmo 950 ye mi dönsem
  Teşekkürler

  • admin

   Ozmo 950’de halı tanıma özelliği halı sensörü vasıtası ile sağlandığı için mop esnasında halı algılanır ise o bölgeye otomatik olarak girilmiyor. S5 Max’da ise halı tanıma özelliği sensör yerine ana fırça motorundaki zorlanma ölçülerek sağlanıyor ve sadece halı algılandığında çekim gücünü artırmak için kullanılıyor. Mop yapılırken halı algılanıp otomatik olarak o bölgeyi pas geçmiyor. Dolayısı ile S5 Max’da no mop zone bölgeleri manuel olarak elle haritaya eklenmek zorunda. Halıda kayma olması ya da yerinin değişmesi durumunda doğal olarak harita güncellenmediği için kenarlara mop yapmaya çalışabiliyor. Fakat sadece bu avantajından dolayı Ozmo 950 tercih etmek doğru olmayabilir. S5 Max da yaylı mop ile daha başarılı mop performansına sahip. Ve yurtdışından alma şansınız yoksa Ozmo’yu ülkemizde resmi olarak satan bir firma bulunmuyor. Amazon.de gibi sitelerden ilave gümrük+kargo bedeli ile getirtmemiz gerekiyor. Her ikisi de çok başarılı cihazlar.

 9. Yaprak

  Merhaba pilli adam. epey teknik özellik karşılaştırması inceledim fakat bu özelliklerin + ve -‘lerini; gündelik hayattaki karşılıklarını açıklamanız çok değerli olmuş.

  Sorum şu: aşağıdaki 3 kritere göre 2 model önerseniz bunlar ne olurdu?
  1) Süpürmede iyi, mopsuz
  2) Kullanımı pratik.
  3) xiaomi telefon kullanıyoruz. (Aynı marka robot kullanmanın ekstra avantajı olur mu?)

  Şimdiden teşekkürler.

  • Yaprak

   Tekrar slm,

   Kullanım pratikliği sorumu spesifikleştimeliyim:

   Xiaomi Mi Robot Vacuum inceliyorum. Navigasyon ve Wifi özelliği göremedim. Bu bahsettiğiniz, temizlediği yerden tekrar geçme riski anlamına mı geliyor?

   Tek katlı evimizden uzaktayken/işteyken rotasına telefondan müdahale edebilir miyim? Durdurma, süpürmesini istemediğim bölümü kapatma, başka bir bölüme yönlendirme gibi?

   • admin

    Robot süpürgelerin hemen hemen hepsi uygulama üzerinden bir iki tuşa basarak basitçe kullanılıyor. Sadece ilk kurulumda haritalama konusu biraz zaman alacaktır. Xiaomi marka telefon kullanılması avantaj veya dezavantaj sağlamaz. Tüm telefonlarda aynı app kullanılıyor. Markalar son 1-2 yıldır artık mopsuz model çıkarmıyorlar. Dolayısıyla güncel bir cihaz almak adına kullanmasanız dahi moplu bir model tercih etmenizi tavsiye ederim. Mi Robot Vacuum, firmanın ilk generasyon navigasyonlu modeli ve haritada sanal duvar vs. gibi ihtiyaç duyabileceğiniz bazı özelliklere sahip değil. Vacuum mop pro gibi daha güncel bir model almanız yazılımsal olarak daha problemsiz bir kullanım sağlayabilir. Robot süpürge evin wifi ağına bağlı olduğu sürece bahsettiğiniz tüm fonksiyonlara uzaktan erişebilir ve kontrol edebilirsiniz.

 10. ozgeb.

  Merhaba, hepa filtreli modeller hangileridir?? Isten kontrol edebilcegim,hepa filtreli,yuksek emis guclu 2500pa gibi, yaklasik 150m2 evi supurebilcek cihaz tavsiye edebilirmisiniz

 11. nurefsan

  Merhaba,harika Bilgi olmuş.teşekkürler. Benim süpüren silen cihaza ihtiyacım var.Xiaomi vacuum mop ve Pro arasındaki fark nedir?irobot hakkında bilginiz var mi? 100m2 evim,2 çocuğum(biri emeklemeye başlayacak) bol dökülen saçlarım ve halı üzerinde siyah çorap pamukları,mutfakta da bol yemek var. 😩Ben xiaomi vacuum mop düşündüm ama(bütçem onun kadar 3000tlcivarı) başka öneriniz var mi? Dediğim pisliklerde bana Yardımcı olabilir mi?

  • admin

   Xiaomi vacuum mop pro, sahip olduğu lidar sensörü ile evin haritasını daha hassas oluşturabilmektedir. Ayrıca vacuum mop (1c) modelinden farklı olarak haritada istediğiniz odaya gönderme, sanal duvar gibi özelliklere sahip. Vacuum mop 1c’de ise lidar sensörü yerine kamera bulunmakta ve konum hassasiyeti daha düşük. Sadece istenen odaya gönderilemiyor. Dolayısıyla temizlik başlayınca tüm ev temizleniyor. Ayrıca batarya ömrü daha düşük. Vakum performansı olarak her ikisi de benzer performansa sahip fakat mop performansı olarak pro modeli, “Y şeklinde” silme hareketi ile daha başarılı. Fakat genel olarak robot süpürgelerden el paspası seviyesinde bir performans beklememek gerekiyor. Her iki cihaz da toz, pamukçuklar ve saçlar için çok başarılı performans gösterecektir.

 12. Ali

  Sizi sonuna kafar okudum.
  Bilgileriniz icin tesekkurler.
  Ben xiomi v3 yada s5 almayi dusunuyorum.
  Sizin tavsiyenizide bilmek isterim..
  Hayirli calismalar.

  • admin

   Kağıt üzerinde robotları kıyaslayarak sizin için öncelikli özelliklere göre tercih yapabilirsiniz fakat stabilite gibi bazı özellikler maalesef kıyaslanamıyor. Xiaomi adına üretim yapan alt markalardan Roborock, Viomi’ye göre robot süpürge konusunda daha tecrübeli bir firma. Ayrıca V3 modelinin 2600Pa vakum gücü maalesef YouTube test videolarında kendinden beklenen farkı gösteremiyor. Benim tercihim kendisini kanıtlamış bir model olan S5 Max olurdu.

 13. Orhan

  İyi günler, robot yorumlarınız ve emeğiniz bir kez de ben teşekkür etmek isterim, Sık sık adı geçen ve çoğunlukla önerdiğinizi hissttiğim Xiaomi vacuum mop pro ile Roborock S5 Max 100tl üzerinde bir fiat farkı var sizce S5Max daha mı tercih nedeni olmalı yoksa aradaki farkı hakedecek çok da fazla bir fark yok mudur, yorumlarınıza göre alımına karar vereceğim, şimdiden teşekkürler

  • admin

   S5 max Roborock üretimi ve performans olarak az farkla daha başarılı bir cihaz. Youtube’da karşılaştırma içeren videolardan görebilirsiniz. Malzeme kalitesi biraz daha iyi ve bilinen kronik bir problemi yok. Batarya ömrü daha uzun. Bütçe uygun ise S5 max 1 adım önde.

 14. Pinar

  Merhaba, çok güzel ve faydalı bir yazı olmuş.
  Ben de Xiaomi vacuum mop pro düşünüyordum ancak yazınızı okuyunca ecovacs ozmo 950 de kafamı karıştırdı. Şu halıyı tanıyıp ona göre çekim gücünü artırması, mop yaparken halıyı pas geçmesi vs. Tavsiyeniz ne olurdu bu konuda? Hangisini tercih etmeliyim? Aralarında 2000 tl gibi bir fark var çünkü.
  Teşekkürler, elinize sağlık 🙂

  • admin

   Ozmo 950 halı sensörü sayesinde elle “mop yapılmayacak alan” seçilmesi ihtiyacını ortadan kaldırıyor. Fakat yine de bu özellik tek başına yeterli değil. Örneğin mop aktif iken evimin tamamına mop yapılamıyor çünkü koridorda halı olduğu için halıdan geçmiyor. Yine halının toplanması ya da oda oda temizlik yapılması gerekiyor. Halılar evin küçük bir kısmını kaplıyor ve robotun geçebileceği halısız parke yüzeyler tüm evde mevcut ise oldukça başarılı bir özellik.

 15. Aleyna tak

  Merhabalar,
  Bende ozmo 950 robot süpürge kullanıyorum dublex evimde fakat bir türlü 2. Katımın haritasını kaydedemiyorum.
  Dock 1.katta, hiç yerini değişmeden robotu alıp 2.kata çıkarıp bıraktım, bitirince de elimle alıp alt kata docka indirdim fakat kaydetmedi,lütfen ayrıntısıyla adım adım çoklu harita kaydetmeyi paylaşır mısınız ?

  • admin

   Merhaba,
   1. Sağ üstteki 3 noktaya tıklayarak gelen menüden “Advanced Mod”u açık konuma getirin.
   2. Bu ekrandan çıkıp sol alttaki buton ile harita düzenleme ekranına giriniz ve “Multi floor map” özelliğini aktif hale getirerek çoklu harita desteğini açın.
   3. İlk haritanın kaydedilmiş olması gerekmektedir. İlk harita üzerinde disket işareti varsa tıklayarak kaydedin. Yoksa zaten kaydedilmiştir.
   4. Robotun üst kapağını açarak kayar düğme ile robotu kapalı konuma getirin.
   5. Robotu şarj ünitesi ile birlikte 2. kata çıkarınız. (İkinci haritayı ilk kez oluşturmak için şarj ünitesini taşımanız gerekiyor, ikinci haritayı oluşturup kaydettikten sonra her seferinde şarj ünitesini taşımaya gerek yok)
   6. Robotu tekrar butondan açın ve temizliği başlatın.
   7. Robot yeni ortamı tanıyıp haritalamaya başlayacaktır.
   8. Haritanın kaydedilebilmesi için robotun şarj ünitesine kendisi otomatik olarak dönmelidir. Sıkışma takılma vs gibi durumlarda elinizle müdahale ederseniz veya şarja geri koyarsanız harita kaydedilmez. Dolayısıyla haritalamaya başlamadan önce tüm takılma riski olan bölgelerde önlem alınız.
   9. Robot şarj ünitesine döndükten sonra haritayı kaydedin. Harita kaydedildikten sonra şarj ünitesini eski yerine alabilirsiniz. Fakat her kat değişiminde cihazı kapalı konuma getirerek taşımanız ilk haritanın silinmemesi açısından önemli. Cihaz bulunduğu konumun haritasını otomatik olarak tanıyacaktır.

   • Aleyna tak

    Çok teşekkürler yanıtınız için, yani robotu her katlar arası taşımamda kayar düğmeyi kapatıp, temizlemeye başlatacağım zaman açmam gerek doğru anladım değil mi ?

    • Mehmet

     Merhabalar öncelikle değerlendirmeleriniz için çok teşekkür ederim. Ben de sizin gibi ECOVACS deboot 950 kullanıyorum. Size bir kaç sorum olacaktı.öncelikle robotu hemen hemen her gün yada 2 günde bir temizletiyorum ve hazne deli her seferinde doluyor. Sizin de böyle oluyor mu? Diğer sorum Temizlik bittikten sonra şarjdayken hazneyi temizliyorum sonrada makineyi ters çevirip ana fırçayı temizlemek istediğimde yeni harita deyip eski haritayı siliyor. Ana fırça ve yan fırçaları nasıl ve ne zaman temizlemeliyim? Bir de öndeki küçük tekerleği temizlemek için hiç çıkardınız mı? Ben çıkartamıyorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir